Szczury są ciekawymi zwierzętami przede wszystkim dlatego iż każdy posiada swój własny unikalny charakter, na który możemy jednak w pewnym stopniu wpływać i go kształtować, już w sklepie wybierając szczura możemy szybko określić czy jest on ciekawski i odważny czy strachliwy i nie pewny siebie, możemy również po dłuższej obserwacji zauważyć wiele innych cech takich jak agresja, sposób podejścia do innych szczurów (Niezwykle ważne jeśli chcemy hodować więcej niż jednego szczura) czy łapczywość jedzenia (Ta cecha często negatywnie wpływa na oswajanie).
Dlatego najpierw powinniśmy określić charakter naszego szczura i wybrać tego najbardziej nam odpowiadającego (link do porad z wyborem szczura).
Oswajanie podstawowe.
Podstawowymi zabiegami jest powolne i spokojne oswajanie szczurów przede wszystkim z naszym zapachem, szczury są krótko wzrokowcami, a my jako ludzie nie różnimy się dla szczurów w jakiś szczególny sposób wyglądem, dlatego musimy oswajać szczura z naszym zapachem oraz przyzwyczajać je do wydawanych przez nas dźwięków, w tym celu należy powoli podsuwać szczurowi rękę do powąchania.
Nie oczekujmy jednak od razu widocznych skutków ponieważ proces oswajania nie jest procesem trwającym jeden dzień, mózg szczura tak samo i mózg ludzki musi przetworzyć i uporządkować informacje, najlepiej podczas snu.
Dlatego też powoli z każdym dniem zwiększajmy bodźce i pozwolmy naszemu szczurowi dużo i spokojnie spać, jest to niezwykle ważna sprawa o której zapomina znakomita część doświadczonych oraz tych mniej doświadczonych hodowców którzy zafascynowani szczurem chcą mieć z nim ciągły kontakt.
Na początku ciekawski szczur powinien delikatnie i nie zwykle ostrożnie podchodzić do naszej dłoni i podwąchiwać ją z bezpiecznej odległości, warto przyjąć wygodną pozycję która nie będzie wymagała od nas wykonywania żadnych ruchów ponieważ nawet najmniejszy szelest lub ruch może spłoszyć i tak wystarczająco wystraszonego szczura który jeszcze nie bardzo wie o co chodzi.
Wtedy żmudne minuty oczekiwania aż szczurek podejdzie mogą pójść na marne, my będziemy czuli się nie zwykle zirytowani, a nasz biedny szczurek będzie przeżywał zawał serca w swoim lokum.
!UWAGA!
Wbrew temu co opisywane jest na wielu serwisach ze szczurami, nie warto jest podsuwać im jedzenia z ręki, u szczurów rzadko kiedy występuje zjawisko altruizmu społecznego i nie obdarowywują się jedzeniem, jako że szczury nie myślą za bardzo o tym jak wygląda nasz świat nie traktują naszej ręki tak jak my lecz mogą zacząć traktować ją jak innego szczura.
Szczura któremu łatwo jest odebrać pokarm, (Szczury często wyrywają sobie pokarm, nawet wtedy gdy mają go pod dostatkiem) tak więc w najlepszym wypadku twój szczur będzie traktować Cię jako słabszego osobnika nad którym jasno i wyraźnie góruje odbierając mu jedzenie.
Chcemy przecież by szczur traktował nas jak przyjaciela równego sobie, lub nawet kogoś wyżej w hierarchii kto dba o naszego szczura, wielu hodowców czuje się nie miło zaskoczonych kiedy okazuje się iż jedyne relacje pomiędzy nimi, a ich pupilkiem to relacje opierające się na dostarczaniu pożywienia.
Powoli podsuwaj swoją rękę bliżej aż trzeciego dnia szczur z pewnością pozwoli się dotknąć, a nawet nieufnie i bacznie czuwając pogłaskać się po futerku (Warto zwrócić uwagę iż nie wszystkie szczury lubią kontakt fizyczny, jednak i wśród szczurów znajdą się amatorzy drapania za uszkiem oraz głaskania)
Stosując się do tych zasad sprawisz iż szczur szybko przywyknie do ciebie co będzie podstawą do koegzystowania ze sobą.
Podsumowanie:
Nauczmy szczura współpracy.
Jako hodowca z wieloletnim stażem w swoim życiu spotkałem wielu świetnych jak i marnych hodowców, jednak zauważyłem iż tak naprawdę mało kto potrafi nawiązać ze szczurem kontakty bliższe niż z chomikiem, jest to wielkie marnotrawstwo ponieważ szczury mają w sobie naprawdę niezwykły potencjał.
Mój szczur na przykład reaguje na wzywanie go i ochoczo do mnie przychodzi mimo iż wcale nie zachęcam go do tego żadnymi smakołykami, co prawda nie reaguje na imię jednak wiem że moje wcześniejsze szczury reagowały.
Nadajmy szczurowi tożsamość.
To że my nazywamy szczura Azorem nie znaczy że on Azorem się czuje i na to imie musi reagować, szczury ciężko jest przyzwyczaić do ich imienia ponieważ przez tysiące lat ewolucji jakoś nie musiały uczyć się korzystania z naszego systemu komunikacji.
Jeśli już musimy dobrać imię dla naszego szczura niech będzie to imię jak najkrótsze na przykład Mimi i Lulu (Takie imiona nosiły moje poprzednie samiczki, obie na nie reagowały).
Jednak dużo łatwiej było by dostosować się nam do szczurów niż wymagać tego od nich, dlatego dla lepszego efektu (I większej skuteczności) warto zrezygnować z posługiwania się naszą mową i postawić na inną formę komunikacji dźwiękowej.
Moja obecna szczurzyczka (O imieniu Księżniczka) nie reaguje na swoje imię wcale i nigdy tego od niej nie wymagałem chociaż sam nie raz zwracam się do niej w ten sposób, jeśli chce ją zawołać posyłam po prostu w przestrzeń dźwięk "buziaczków", szybko powtarzane zawsze przywołują moją szczurzyczkę, kiedyś kiedy jeszcze czasem ten sposób zawodził wzbogacałem go o drapanie wykładziny bądź stukanie w podłogę (szczury jako zwierzęta znajdujące się bardzo blisko podłoża doskonale wyczuwają jego wibracje).
Na początek warto wabić szczura tak aby na jego drodze do nas pojawił się jakiś smakołyk co powinno tworzyć u niego pozytywne uczucie związane z jego "imieniem" lub bodźcem na który reaguje, a który my określamy mianem imienia (Prawdopodobnie wśród szczurów takie pojęcie w ogóle nie funkcjonuje).
Nie czyńmy tego jednak zbyt często i z czasem zaczynajmy wzywać szczura nie obdarowując go żadną nagrodą, stopniowo zmniejszając intensywnośc nagradzania (nie rezygnujmy jednak z okazjonalnego częstowania go smakołykami, możemy na przykład wezwać go podczas spożywania kanapki i przyjacielsko podzielić się z nim posiłkiem, pamiętajmy jednak by jak najrzadziej karmić szczura z ręki).
Sposób jest moim sposobem autorskim i nie znalazłem informacji o nim na żadnym innym portalu, jednak każdy z moich diesięciu posiadanych do tej pory szczurów niezwykle łatwo i szybko uczył się przychodzenia do mnie na zawołanie co budziło wielkie zainteresowanie oraz zazdrość ze strony kolegów którzy również posiadali szczury.
Podsumowanie:
-Szczury nie są przystosowane do komunikowania się za pomocą słów, dlatego wybierzmy jako imię dla szczura jak najkrótszy dźwięk, może to być nawet dźwięk dzwonka od roweru.
-Uczmy szczura reagowania na swoje "imię" od pierwszych dni kontaktu, duży szczur nie będzie umiał tego czego nie nauczył się jako mały szczurek
Tresura szczura.
-Starajmy nie wyrobić się w szczurze nawyku odbierania nagrody za przyjście do nas, będzie to równoznaczne z tresurą podczas gdy my chcemy stworzyć ze szczurem przyjacielskie stosunki.
Szczura oczywiście można nauczyć dużo większej ilości szczuczek niż samo przychodzenie do właściciela co jest chyba czynnością podstawową, lecz nie kwalifikowałbym jej jako tresury choć ma z nią wiele wspólnego.
Ból i przyjemność.
Działania niemal wszystkich istot żywych można sprowadzić do mechainizmu polegającego na próbie uniknięcia bólu oraz dążeniu do zaznania przyjemności, również naszym szczurem rządzą te prawa co pozwala na bardzo dokładną tresurę naszego zwierzaka, niestety niektórych hodowców muszę zasmucić bo nie każdy szczur nadaje się do tresury.
Jeśi szczur jest niechętny do jakiejkolwiek współpracy z człowiekiem lub po prostu nie jest najinteligentniejszym zwierzątkiem możemy dać sobie spokój, jeśli jednak nasz szczurek jest dość towarzyski i wykazuje się chociaż śladowymi oznakami inteligencji jesteśmy na dobrej drodze do przuczenia go kilku sztuczek.
Stosując zasadę bólu i przyjemności możemy nagradzać szczura za wykonanie polecenia, lub karać na przykład pstryczkiem z palca powyżej kości ogonowej, radziłbym jednak przynajmniej na początku wstrzymać się z jakimkolwiek karaniem ponieważ zwierze może po prostu nie wiedzieć czego od niego wymagamy i zacząć bać podjąć się jakiejkolwiek czynności, lekkie kary możemy zacząć stosować gdy będziemy pewni iż szczur w jakimkolwiek stopniu orientuje się w tym czego od niego wymagamy.
Nie wymagajmy jednak zbyt trudnych sztuczek, a karać powinno się zaraz po przeskrobaniu czegoś, jeśli zrobimy to później szczur nie będzie wiedział za co go karzemy (U szczurów nie istnieje podział na to co jest
Sam osobiście nie nalegałem nigdy na to by jakikolwiek z moich szczurów wykonywał jakiekolwiek sztuczki, lecz mimo wolnie współpracując ze szczurem nauczyłem je kilku sztuczek, między innymi wystrzeliwania szczurów z katapulty (wiem wiem, brzmi to dziwnie ale część moich szczurów naprawdę lubi latać).
Po prostu szczury u mnie w pokoju żyją przez długi okres czasu na wolności, nawet podczas pisania tego tekstu moja szczurzyczka zdążyła kilka razy wejść mi na klawiaturę, najlepszym sposobem na oddalenie szczura jest rzucenie nim w pościel znajdującą się na łóżku, jak się jednak okazało moje szczury to uwielbiają i wrac z każdym rzutem przybiegają ponownie, by tym razem samemu wsiąść na rękę (katapultę), oczywiście szczurowi w ten sposób nie dzieje się żadna krzywda, stereotypy o tym że szczury są małymi słabymi zwierzątkami są zupełnie bez podstawne, w końcu są to zwierzęta konkurujące, a nieraz wygrywające rywalizację o przestrzeń życiową z człowiekiem!
Podsumowanie: